Pokles napätia
Aktuálity a novinky O nás Kontakt

Pokles napätia

Malá veľkosť – veľké dôsledky alebo problémy poklesov napätia.

Hoci sú poklesy napätia relatívne malé, môžu spôsobiť veľké problémy

Zastavenia výroby so všetkými súvisiacimi nákladmi, ako sú straty výroby, plytvanie surovinami a nadčasy. Pri určovaní nákladov na elektrickú poruchu spôsobenú poklesom napätia vstupujú do hry aj ďalšie aspekty. Svoju úlohu zohráva spokojnosť zákazníkov, ako aj bezpečnostné riziká. Tieto ďalšie aspekty je často ťažké merať, ale určite ich treba zohľadniť. Detekciou, analýzou a riešením poklesov napätia sa možno vyhnúť zbytočným nákladom a problémom.

Náklady, ktoré môžu byť sprevádzané poklesom napätia (= priame poškodenie):

  • Stráta produkcie;
  • Stráta suroviny;
  • Personálne náklady;
  • Poškodenie zariadenia;
  • Iné negatívne účinky (= nepriame poškodenie);
  • Znížená spokojnosť zákazníkov (napr. v dôsledku dlhších dodacích lehôt);
  • Bezpečnostné riziká (v dôsledku náhlej poruchy zariadenia);
  • Nepriaznivý vplyv na udržateľnosť (v dôsledku predĺženia výrobných hodín a strát výroby a surovín);
  • Finančná strata sa líši podľa jednotlivých odvetví;

Zo všetkých charakteristík kvality elektrickej energie spôsobuje pokles napätia najväčšie finančné a hospodárske straty. Priemerné náklady na zníženie napätia sa však môžu v každom sektore líšiť. Vo farmaceutickom (jemnej chémii) a polovodičovom priemysle sú náklady na zníženie napätia výrazne vyššie ako napríklad v potravinárskom alebo textilnom priemysle. Niekedy sa tento rozdiel môže vyšplhať až na faktor desať. Požiadavka na registráciu a zber poklesov napätia sa v jednotlivých odvetviach líši. Čím vyššia je cena za pokles, tým väčšia je potreba riešenia.

Najväčšie riziká s citlivým vybavením

Pokles napätia môže mať rôzne následky. Zariadenia a stroje môžu prestať fungovať a môžu byť narušené riadiace procesy. Citlivé zariadenia, ako sú ventilátory, frekvenčné meniče a spínače, sú zvlášť rýchlo ovplyvnené poklesom napätia. Tento typ zariadenia sa často nachádza vo výrobnom prostredí, kde je ústredným bodom výrobného procesu. Pokles môže náhle zastaviť celý závod, čo má za následok obrovské priame a nepriame škody. Veľkosť účinkov poklesov napätia silne závisí od úrovne poklesu napätia, trvania poklesu napätia a frekvencie poklesu.

Definícia poklesov napätia

Pokles napätia je náhly krátkodobý pokles napätia najmenej o 10%. Podľa ČSN EN 50160 „Napäťové charakteristiky vo verejných elektrických sieťach“ je pokles napätia:​

„[…] Náhle zníženie napätia na hodnotu medzi 90% a 1% napätia, po ktorom nasleduje krátke zotavenie. Čas poklesu je medzi 10 ms a 1 min. a hĺbka poklesu je rozdiel medzi minimálnou efektívnou hodnotou napätia počas poklesu a dohodnutou hodnotou. Dĺžka poklesu je zvyčajne niekoľko sekúnd. Ak pokles trvá viac ako jednu minútu, nehovoríme už o poklese napätia, ale o prerušení. „

Čo spôsobuje pokles napätia?

Pokles napätia je vo všeobecnosti spôsobený elektrickými poruchami. K týmto elektrickým poruchám môže dôjsť vo vašej vlastnej inštalácii aj v elektrickej sieti.

Elektrické poruchy v elektrickom rozvodnom vedení môžu byť spôsobené:​

  • Poškodenie elektrického kábla spôsobené napríklad výstužnými prácami;
  • Technická porucha (chybné komponenty, starnutie kábla);
  • Ľudská chyba (počas údržby);
  • Poveternostné podmienky (najmä búrky, blesky a záplavy);

Môžu nastať aj elektrické poruchy pri vysokom, strednom alebo nízkom napätí. Elektrické poruchy pri nízkom napätí sú však veľmi zriedkavé.

Štartovacie prúdy / zapnutie veľkých záťaží

Rozbehové prúdy sú dobre známou príčinou poklesov napätia. Pri zapnutí veľkých záťaží, ako sú transformátory a veľké elektromotory, sa z elektrickej inštalácie okamžite vyžaduje veľké množstvo energie. To môže spôsobiť chyby v inštalácii. Kábel prechádza veľkým prúdom smerom k zaťaženiu, čo spôsobuje pokles napätia. V závislosti od jeho trvania a hĺbky možno tento pokles napätia považovať za mikro-výpadok.

Normy týkajúce sa poklesov napätia

Pokiaľ ide o normy, treba si uvedomiť, že sa týkajú verejnej distribučnej siete. V internej sieti závodu, ktorá je oddelená od verejnej siete transformátorom, možno použiť ich kritériá, ale ich limity nie sú vhodné na overenie kvality elektrickej energie v závode.

Riešenie

Elektrická inštalácia môže byť odolná voči poklesom napätia. Na dosiahnutie tohto cieľa je potrebné vykonať niekoľko krokov na implementáciu správneho riešenia.

Správne kroky sú:

  • Mapovanie poklesov – meranie a / alebo monitorovanie;
  • Mapovanie toho, čo zlyháva - meranie a / alebo monitorovanie;
  • Analýza nameraných údajov (získaná z krokov 1 a 2);
  • Vypracovať plán (s akciami);

Prvým a najdôležitejším krokom je získať prehľad o poklesoch napätia. To možno dosiahnuť dlhodobým meraním (1 až 4 týždne) a / alebo trvalou inštaláciou vhodných analyzátorov kvality energie v rôznych (vopred určených) bodoch elektrickej inštalácie. Aby sme dosiahli najlepšie možné riešenia a dosiahli správny plán, je dôležité, aby sa získané údaje analyzovali s použitím správneho typu odborných znalostí. Tu prichádza na rad náš hĺbkový audit kvality elektriny, ktorý vznikol na základe viac ako 15 rokov skúseností v oblasti kvality elektriny v priemysle.

Ak sa chcete dozvedieť viac o audite. Neváhajte nás kontaktovať napríklad nižšie uvedeným formulárom. Rovnako aj v prípade ďalších otázok na túto tému.

Vrátiť sa na rozcestník

Otázka na ďalšie podrobnosti

Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.

Vaše údaje spracovávame na základe oprávneného záujmu v súlade s našimi zásadami ochrany osobných údajov..

Kontaktujte nás

Petr Nedorost
Telefón: +420 739 475 699 - pracoviště Praha

Ing. Jaroslav Smetana
Telefón: +420 241 762 724