Vibračná diagnostika motorov
Aktuálity a novinky O nás Kontakt

Vibračná diagnostika motorov

Predvídateľná údržba znamená rozhodovanie o výmene častí strojov a zariadení počas plánovanej údržby ešte predtým, ako sa úplne zničia a spôsobia úplné zastavenie výrobného procesu.

Tento prístup si vyžaduje dôslednú analýzu údajov zozbieraných počas meraní pomocou diagnostických zariadení.

Meranie vibrácií rotačných komponentov stroja je jedným z diagnostických nástrojov, ktorý dokáže zistiť zhoršenie stavu stroja 1 až 9 mesiacov pred samotným zlyhaním.

Zvýšené vibrácie môžu byť spôsobené týmito príčinami:

  • Nevyvážením;
  • Nesouosostí;
  • Mechanická vôľa;
  • Poškodenými ložiskami;

Na meranie všeobecnej hladiny vibrácií môžete použiť vibrometer Fluke 805FC, ktorý pracuje v rozsahu 10 Hz až 10 kHz. Pomocou tohto vibrometra môžete merať aj koeficient výkyvu (ČV). Koeficient výkyvov ukazuje pomer vrcholových hodnôt k efektívnej hodnote (RMS). Táto znalosť umožňuje odhaliť chyby v ložiskách vonkajších alebo vnútorných krúžkov (pozri obrázok 1). Koeficient výkyvu sa meria vo frekvenčnom rozsahu 4 – 20 kHz.

Obrázok 1

Vibrometer Fluke 805FC je vybavený 3-osým akcelerometrom na meranie vibrácií. A tiež snímačom sily pripojenia hrotu na meranie vibrácií. Vďaka tomuto snímaču si môžu byť používatelia istí, že vibrometer je pritlačený k meranému povrchu dostatočnou silou. Toto je znázornené rozsvietením príslušnej LED počas merania.

Obrázok 2

Vibrometr 805FC Je tiež vybavený funkciou Fluke Connect. Zabudovaný komunikačný modul umožňuje pripojenie k dátovému cloudu, do ktorého sa posielajú všetky údaje. Pomocou smartfónu, ktorý slúži ako sprostredkovateľ medzi meracím zariadením a mriežkou, môžete priradiť meranie vibrácií k danej zostave (preddefinované zariadenie (napr. elektrický motor)).
Vďaka funkcii Fluke Connect je možné zdieľať údaje s ostatnými užívateľmi aplikácie, ktorí sú členmi vášho tímu. Môžete tiež požiadať člena tímu o jeho pomoc. Služba Fluke Connect je tiež dostupná cez webový prehliadač. Softvér Fluke Connect je dostupný na adrese: https://connect.fluke.com/. Po prihlásení sa na váš účet máte prístup do databázy. Okrem toho je k dispozícii aj analytická funkcia, ktorá zobrazuje stav diagnostikovaného zariadenia. 

Ak máte viac otázok alebo záujem o tento produkt, obráťte sa na nás (napríklad nižšie uvedeným formulárom).

Otázka na ďalšie podrobnosti

Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.

Vaše údaje spracovávame na základe oprávneného záujmu v súlade s našimi zásadami ochrany osobných údajov..

Kontaktujte nás

Ing. Jaroslav Smetana
Telefón: +420 241 762 724