4. diel - Spektrálna analýza, Fourierova transformácia
Moderné digitálne osciloskopy umožňujú vykonávať s nameranými údajmi v reálnom čase najrôznejšie jednoduché aj zložitejšie matematické operácie. Medzi náročnejšie matematické operácie bezesporu patrí Fourierova transformácia, prepočet priebehu signálu z času do frekvenčnej domény, teda spektrálna analýza. V tomto diele nášho technického seriálu sa zameriame práve na spektrálnu analýzu.
Technická séria – Rady a typy pri výbere osciloskopu
Autor Bohumil Vítovec
Osciloskop je prístroj určený primárne na zobrazenie úrovne signálu v závislosti na čase. Moderné digitálne osciloskopy umožňujú vykonávať s nameranými údajmi v reálnom čase najrôznejšie jednoduché aj zložitejšie matematické operácie. Medzi náročnejšie matematické operácie bezesporu patrí Fourierova transformácia, prepočet priebehu signálu z času do frekvenčnej domény, teda spektrálna analýza. Fourierova transformácia (ďalej uvádzaná ako FT) je integrálna transformácia prevádzajúca signál medzi časovo a frekvenčne závislým vyjadrením, pomocou harmonických signálov, funkcií sin a cos. Vo všeobecnosti teda funkciou komplexnej exponenciály. Def [3]
Fourierova transformácia slúži na prenos signálov z časovej oblasti do oblasti frekvenčnej. Signál môže byť buď v spojitom alebo diskrétnom čase. Pre diskrétne časové údaje sa výpočtový algoritmus nazýva diskrétna Fourierova transformácia (DFT) a vyžaduje N2 komplexných súčin a súčtov. Za jistých podmínek lze uplatnit mnohem rychlejší algoritmus, rychlou Fourierovu transformaci (dále uváděna jako FFT). Pro FFT neboli rychlou Fourierovu transformaci stačí N log2 N komplexních součinů a součtů. Tato funkce ve výsledku poskytuje alternativní náhled na měřená data. Díky FFT můžeme změřit z jakých frekvenčních složek se náš signál skládá.
Pred vykonaním merania alebo analyzovaním signálu vám odporúčame, aby ste sa zamysleli nad tým, čo od merania očakávate, a uvedomili si stav a obmedzenia svojho nastavenia merania a analyzovali výsledky:
- Ako je nastavená základňa napätia a času;
- Vertikálne a horizontálne rozlíšenie;
- Rozsah šírky pásma;
- Impedančná úprava;
- Aký vplyv majú tieto nastavenia na výpočet FFT;
- Sú výsledky meraní v súlade s tým, čo ste očakávali?
- Čo urobíte so získanými meracími informáciami?
Obrázok č. 1. Príklad duálneho spektrálneho analyzátora na osciloskope Teledyne LeCroy Wavepro HD 12b 2.5GHz
Na obrázku 2 uvidíte konkrétny príklad:
Amplitudová modulace signálu AM vzniká tak, že sinusový signál o frekvenci f0 zesilujeme a zeslabujeme, zde například jednoduchým sinusovým signálem o frekvenci f1.
n(t)= N sin(2Pi f0 t) Opis nosného signálu
m(t)=M sin(2Pi f1 t) Opis modulácie
y(t)=(N+M sin(2 Pi f1 t))sin (2Pi f0 t) Modulovaný signál dostaneme vynásobením m(t)*n(t)
y(t)=N sin(2 Pi f0 t) +0.5Mcos((2Pif0-2Pif1)t)-0.5Mcos((2Pif0+2Pif1)t)
Mali by sme teda očakávať, že uvidíme na osciloskope v spektrálnej oblasti signál nosnej frekvencie a dva slabšie signály rozdielnych frekvencií:
Obrázok č. 2: Jenoduchá AM modulácia sinusového signálu (vľavo), vpravo je vidieť frekvenčné zložky modulovaného signálu. (Generátor amplitudovo modulovaného signálu GenTrad, osciloskop Teledyne LeCroy HDO6054)
Základné predpoklady pre fungovanie spektrálnej analýzy na digitálnych osciloskopoch [1]:
- Diskrétna Fourierova transformácia (DFT) sa implementuje ako FFT;
- Signál sa opakuje, opakovaná perióda je v nadobúdajúcom okne;
- Pre FFT sa použije 2n bodov z časovej domény (použitie zaokrúhleného okna);
- Prvé harmonické spektrum je k x1 / (dĺžka absorpcie);
- Najnižšia frekvencia = 1st harmonická (časová základňa okna);
- f0 = 1 / T0 (T0 celková doba akvizičneho okna);
- Maximálna frekvencia je ½ (samplávacia rýchlosť);
Príklad prevodu meradla z časového pásma do frekvenčného pásma:
Akvizičné okno: 10 ms → rozlíšenie je: 1/0.01 s=100 Hz
Samplávacia rýchlosť: 250 MS/s → Maximálna frekvencia je: ½ x 250 MS/s= 125 MHz
Osciloskopy Teledyne LeCroy vás dokážu týmito nastaveniami prehľadne a rýchlo vykonať. Vďaka dostatočnému výpočtovému výkonu nedôjde k spomaleniu merania analógového signálu. Okrem toho sa na výsledky Fourierovej transformácie môžu použiť všetky výpočtové a analytické nástroje softvéru osciloskopu, pozri obrázok 2. Ďalej je k dispozícii ako samotná FFT signál možnosť grafického zobrazenia FFT vo forme, akú disponujú štandardné spektrálne analyzátory, vrátane vyhľadávania píkov, ich označenia a zobrazenia v tabuľke. Pre stredné a vyššie rady osciloskopov Teledyne LeCroy možno zobrazenie spektrálneho analyzátora použiť na dva rôzne signály naraz. Obrázok 1
Ak vás tento krátky článok zaujíma, odporúčam, aby ste si pozreli webový prehliadač od Teledyne LeCroy, kde nájdete podrobnejšiu funkciu nastavenia FFT na osciloskopoch LeCroy [1].
[1] Faster Time to Insight Using Real Time Spectral Analysis of Power Rails
https://go.teledynelecroy.com/l/48392/2018-04-10/6pqp51 [cit:02.11. 2018]
[2]Analýza signálov vo frekvenčnom rozsahu
https://www.kiv.zcu.cz/~mautner/Azs/Azs5_Fourierova_transformace.pdf [cit:26.09.2018]
[3]Fourierova transformácia
https://cs.wikipedia.org/wiki/Fourierova_transformace [cit:26.09.2018]
V tomto seriáli si nekladieme za cieľ posúdiť, ktorá značka je alebo nie je najlepšia. Chceme len upozorniť čitateľov na časté obmedzenia a úskaly, ktoré nemusia byť na prvý pohľad pri výbere osciloskopu pre vašu prácu zjavné. Chceme vám poskytnúť určitý pohľad pri výbere nového osciloskopu. Informácie, ktoré v seriáli uvádzame, vychádzajú z našich dlhoročných skúseností s osciloskopmi a predovšetkým s prístrojmi Teledyne LeCroy, z verejne dostupných informácií a technickej dokumentácie ostatných výrobcov. Aby sme sa nezaoberali touto problematikou len v teoretickej rovine, zameriame sa na technické parametre prístrojov a rôzne spôsoby merania.
Obsah tohto seriálu môžete tiež ovplyvniť! Vítame vaše pripomienky, návrhy tém, vaše skúsenosti, ktoré môžete poslať na e-mail bohumil.vitovec@blue-panther.cz.
Rovnako nás môžete kontaktovať, ak potrebujete radu na mieru.
Ďalší diel / Všetky diely
Otázka na ďalšie podrobnosti
Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.
Vaše údaje spracovávame na základe oprávneného záujmu v súlade s našimi zásadami ochrany osobných údajov..
Kontaktujte nás
Osciloskopy Teledyne LeCroy HDO6000B a HDO6000B-MS
Digitálne osciloskopy s rozlíšením 12 bitov, šírkou pásma 350 MHz do 1 GHz, pamäťou až 250 MS na kanál, vzorkovaním 10 GSa.
12-bitové osciloskopy Teledyne LeCroy HDO4000 a HDO4000-MS
12-bitové štvorkanálové a dvojkanálové digitálne osciloskopy Teledyne LeCroy so šírkou pásma 200 MHz až 1 GHz, pamäťou až 50 M na kanál, vzorkovaním 2,5 GSa/s a možnosťou rozšírenia o interný 16-kanálový logický analyzátor.
Osciloskop Teledyne LeCroy HDO 9000
Veľmi rýchle štviorkanálové digitálne osciloskopy radu HDO 9000 so šírkou pásma 1 GHz až 4 GHz, pamäťou až 128 Mpts na kanál a rýchlosťou vzorkovania až 40 GS/s. Poskytujú výnimočnú vernosť signálu s 10-bitovým rozlíšením.
Osciloskopy
Dodávame široký sortiment digitálnych osciloskopov od renomovaných výrobcov Teledyne Lecroy, GW Instek Teledyne Test Tools.